Avionika
-
Control & Display Systems
A Diehl Aerospace a Thales vállalattal együttműködve multifunkciós kijelzőket gyárt az Airbus repülőgéptípusokhoz, valamint az A350 XWB kijelzőrendszerét fejleszti. A kijelzőrendszer jeleníti meg a repülési és navigációs adatokat, és ezenfelül a személyzet és a különböző szoftveres alkalmazások közötti kommunikációt is biztosítja. A Diehl Aerospace szállítja a vészhelyzeti hűtésre szolgáló ventilátorokkal ellátott fémburkolatot, az AFDX-modult is tartalmazó tápegység-I/O-kártyát, valamint a grafikai processzorkártyát.
-
Control & Display Systems
A Diehl Aerospace gyártja az A320 pilótafülke-kijelzőrendszerének kijelzővezérlő számítógépét (DMC).
A DMC olyan adatkoncentrátor, amely az érzékelőktől és külső forrásokból érkező összes adatot gyűjti és rendszerezi, majd a pilótafülke kijelzőire továbbítja azokat.
The DMC is a data concentrator, that collects all data from sensors and external sources, consolidates it and sends it to the cockpit displays. -
Control & Display Systems
A Diehl Aerospace szimbólumokat előállító Kiválósági Központja grafikai jelek előállítására és feldolgozására szolgáló korszerű technológiát fejleszt. A kijelzőrendszerek számos utasszállító repülőgép pilótafülkéjében, például az Airbus A380 pilótafülke- és kijelző rendszerében (Cockpit and Display System, CDS) és repülőtéri navigációs rendszerében (Onboard Airport Navigation System, OANS) is megtalálhatók.
-
Doors and Slides Management
Az ajtókat és csúszdákat vezérlő Doors and Slides Management System (DSMS) egy új elektronikus rendszer, amelyet a az Airbus A380-hoz fejlesztett ki Diehl Aerospace. . A rendszer kifejlesztésének köszönhetően most először nyílik lehetőség az utasok által használt és a rakomány berakodására szolgáló ajtók, valamint a vészkijáratok ajtói és a menekülőcsúszdák központi megfigyelésére és elektronikus vezérlésére.
Az A350 XWB ajtóit és menekülőcsúszdáit megfigyelő és vezérlő Doors and Slides Control System (DSCS) rendszer szintén a Diehl Aerospace fejlesztése.
-
Door Sensors
Az ajtókat és csúszdákat vezérlő rendszer szenzoros technológiája érintés nélküli közelítésérzékelőket, érintés nélküli reed kapcsolókat, bólintási szög-érzékelőket és nyomáskülönbség-kapcsolókat tartalmaz.
Ennél a szenzoros technológiánál az érintés nélküli induktív érzékelőkön van a hangsúly. A fent említett passzív érzékelőket kerek és szögletes kivitelben is gyártjuk. Az érzékelők nagy pontosságú induktort tartalmaznak, amely – egy külön erre a célra kifejlesztett logikai vezérlő és értékelő modullal (Sensor Interface Module) összekapcsolva – igen nagy pontossággal meg tudja határozni az érzékelő és a meghatározott cél közötti távolságot.
-
Flight Control Unit
A repülés vezérlésére szolgáló Flight Control Unit (FCU, repülésvezérlő egység) berendezéssel a Thales és a Diehl Aerospace sikeresen létrehozta a pilóta, a robotpilóta és a pilótafülke elektronikus kijelzőrendszere közötti intelligens csatolófelületet. Az FCU a következő rendszerek vezérlő- és kijelzőinformációit kezeli: Auto-Flight System, Elsődleges repülési kijelző (PFD) konfiguráció, amely a BARO-beállítást is tartalmazza
Navigációs kijelző (ND-CP) konfiguráció a következő kijelzőkkel: A kijelző hatóköre és típusa, Időjárással kapcsolatos adatok kijelzője, Terepinformációs kijelző, Közlekedési információs kijelző
Az FCU a pilótafülke csillogásszűrő paneljébe van beépítve.
-
High Lift Control Systems
A Slat Flap Control Computer (fékszárnyak/orrsegédszárnyak vezérlő számítógépe, SFCC) a fékszárnyak és orrsegédszárnyak vezérlését és megfigyelését végzi. Feladata a fékszárnyakat és orrsegédszárnyakat mozgató aktuátorok bekapcsolása, vezérlése és megfigyelése. Mindegyik SFCC tartalmaz egy fékszárny- és egy orrsegédszárny-csatornát.
Mindkét SFCC képes vezérelni a fékszárny és az orrsegédszárny aktuátorait, amely a teljes rendszer magas szintű rendelkezésre állását eredményezi. Az eszköz megbízhatóságát a multi duplex (önrekonfiguráló) kialakítású hibafelderítő, -lokalizáló és -elszigetelő funkciója szavatolja.
-
High Lift Control Systems
A pilótafülkében található Flaps Lever (fékszárny-vezérlőkar) jelenti a rendszerben azt az eszközt, amely az embert és a gépet összekapcsolja. A pilóta a fékszárny-vezérlőkar segítségével irányítja a felhajtóerő-szabályozó rendszert. A csűrőkormány pozícióját két nagy pontosságú Command Sensor Unit (CSU, parancsérzékelő) érzékeli redundáns módon, amelyek a Slat Flap Control Computereknek továbbított elektronikus jelekké alakítják át a mechanikai pozíciót.
-
High Lift Control Systems
A mechanikai rendszerhez csatlakoztatott PPU-k (pozíciólekérdező egységek) a fékszárny és az orrsegédszárny pozícióját érzékelik. A PPU-k a mechanikai rendszert mozgató motor, valamint a fékszárny és az orrsegédszárny külső végének egybevetésével érzékelik az kitérést. Ennélfogva a motoron és a szárny külső végén helyezkednek el az érzékelők.
-
High Lift Control Systems
A Boeing 787-es Honeywell Flight Control Electronic (repülésszabályzó elektronika, FCE) rendszeréhez gyártott Actuator Control Electronic (aktuátorvezérlő elektronika, ACE) megoldás. Az ACE a repülésszabályzó aktuátorokkal és a kapcsolódó érzékelőkkel áll összeköttetésben, és a belső és külső repülésszabályzó érzékelőktől kapja a jelet.
Az ACE önrekonfiguráló kialakítású rendszer, amely magas szintű adatintegritást biztosít a Honeywell FCE Flight Control Modules (repülésszabályzó modul) egységeken futtatott repülésszabályzó alkalmazások számára.
-
Integrated Modular Avionics
A CPIOM egy nagyteljesítményű számítógép, amely több elkülönített alkalmazás egyetlen számítógépen történő futtatására biztosít lehetőséget. A szabványos ARINC 653 alkalmazásprogramozó felület az alkalmazások számítógéptől való függetlenségét biztosítja. A rugalmas alapszoftver teljes mértékben konfigurálható a kitűnő Tool Suite eszközzel. A CPIOM a Diehl Aerospace's AFDX End System segítségével kapcsolódik az Avionic Full Duplex Switched Ethernet (AFDX) repülőgép-buszhoz.
-
Integrated Modular Avionics
Az RDC (távoli adatkoncentrátor) egy központi szoftvert futtató, nagy teljesítményű I/O számítógépes intelligenciából áll. Az interfészek (a bemenetek, a kimenetek és a digitális buszok) egy szabványosított katalógus-interfész tagjai. Az RDC a repülőgépben elfoglalt pontos helyzetétől függően választ a különböző előre definiált konfigurációk közül, és ennek megfelelően alkalmazza az egyes funkciókat. Az RDC-k passzív hűtéssel rendelkeznek, és a vezetékek tömegének csökkentése céljából az aktuátor és az érzékelők közelében helyezkednek el. Ezek a berendezések végzik az adatok gyűjtését, átalakítását, megfigyelését és a különböző kimenetekhez irányítását. A bemeneti adatok összegezhetők, a konfigurálható logikai műveletek segítségével pedig ki lehet számítani az új kimeneti adatokat. Az RDC a központi adatfeldolgozó számítógépek (CPIOM-ok) távoli bemeneti/kimeneti intelligenciájaként működik.
-
Integrated Modular Avionics
Az AFDX kommunikációs adatbuszhálózat az ARINC 664 dokumentációban definiált világszintű szabványnak felel meg. A repüléselektronikában használt legtöbb számítógép ezt a szabványt használja az egymás közti kommunikáció bonyolítására. Az Avionics Full Duplex Switched Ethernet (AFDX) End System szabványos, könnyen integrálható PMC-formátumban áll rendelkezésre, így minden számítógép könnyen csatlakoztatható ehhez a hálózathoz. Az AFDX End System nehéz környezeti feltételek mellett is használható.
-
Integrated Modular Avionics
Az Integrated Modular Avionics (integrált moduláris repüléselektronika) rendszernek számos, különböző feladatkörrel rendelkező felhasználója van. A felhasználók munkájának támogatására olyan eszközöket és szolgáltatásokat fejlesztettünk ki, amelyek magas szinten automatizált megoldásokkal könnyítik a munkaterhelést. Az eszközkészlet megfelelő része RTCA DO-178B szerinti tanúsítvánnyal rendelkezik. A következő kategóriájú eszközök állnak rendelkezésre:
Méretező eszköz a platform-architektúra definíciójának a repülőgép szintjén történő támogatására; fizikai helymeghatározásra és a megfelelő adatok, pl. súly alapján történő becslésekre szolgál.
Szimulációs eszköz a követelmények korai ellenőrzésének lehetővé tételéhez; ilyen pl. az RDC funkcionális viselkedésének szimulációja.
IMA számítógépek konfigurálására szolgáló keretrendszer. A konfigurációs adatok az interfészekhez, logikai eljárásokhoz és a teljesítményhez kapcsolódnak.
Terhelésgeneráló, adatbetöltő és platform-integrációs műveleteket végző legacy eszközök.
-
Auxiliary Power Unit
A VECB rövidítés a segédhajtómű (APU) központi általános hajtóművezérlésének számítógépes rendszerére utal. Ez a rendszer vezérli és kíséri figyelemmel a repülőgép segédhajtóművét. A VECB sokoldalú rendszer, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a vezérlőrendszer jelentősebb módosítás nélkül képes vezérelni az azonos hajtóműcsaládok különböző típusait.
A VECB sebességtúllépés elleni védelemmel is fel van szerelve, amely meghibásodás esetén a végzetes károsodás ellen védi a hajtóművet. A rendszer legfőbb előnye abban áll, hogy csekély ráfordítással módosítva más hajtóműveknél is alkalmazható. A Diehl Aerospace a VECB rendszerszállítója.