Ponad dekadę temu Diehl Metering jako pierwsza firma wprowadziła na rynek ultradźwiękowy wodomierz. HYDRUS został opracowany jako bezpośrednia odpowiedź na doświadczenia klientów na Bliskim Wschodzie, a od tego czasu licznik ewoluował, aby integrować nowe innowacje, stając się podstawą inteligentnych sieci wodociągowych na całym świecie.
Ultradźwiękowa technologia pomiarowa została po raz pierwszy zastosowana w branży grzewczej w latach 90. XX wieku. Została opracowana jako alternatywa dla mechanicznych technologii pomiarowych turbin, wykazując zaletę pomiaru natężenia przepływu bez ingerencji w strumień przepływu. Dzięki temu jest mniej podatny na blokady spowodowane cząsteczkami metalu, a także jest bardziej odporny na rdzę i ogólne zużycie. Krótko mówiąc, ultradźwiękowe liczniki energii były bardziej niezawodne i trwałe.
Diehl Metering, znany wówczas jako Hydrometer, był jednym z pionierów tej technologii. Od 1991 roku zespół badawczy aktywnie rozwijał technologię ultradźwiękową, a w 1998 roku firma Hydrometer wprowadziła na rynek SHARKY, swój pierwszy ultradźwiękowy przetwornik przepływu dla rynku grzewczego. Następnie w 1999 roku pojawił się kompaktowy ciepłomierz SHARKY.
Identyfikacja potrzeb klienta
Przez lata technologia ultradźwiękowa pozostawała wyłączną domeną sektora energetycznego. Następnie, od 2005 roku, firma Hydrometer rozpoczęła pracę na Bliskim Wschodzie i szybko dostrzegła możliwość lepszej obsługi swoich klientów poprzez opracowanie wodomierza ultradźwiękowego dla sektora wodnego.
Mniej więcej w tym czasie miasta takie jak Dubaj i Abu Zabi szybko się rozwijały. W tym pustynnym regionie woda jest cennym i ograniczonym zasobem. W związku z tym należy nim zarządzać szczególnie ostrożnie – a wysokiej jakości liczniki są kluczowym narzędziem zapewniającym wydajną dystrybucję wody przy minimalnym ryzyku odpadów i wycieków.
W tamtych czasach standardowe wodomierze nie radziły sobie z pustynnym piaskiem. Drobne cząsteczki przedostawały się do rur, często powodując blokady, a nawet trwale uszkadzając liczniki. Ponadto liczniki mechaniczne nie potrafiły odróżnić powietrza od wody, a zatem zliczały powietrze w przypadku odcięcia wody lub przerywanego dostarczania wody.
Aby rozwiązać ten problem, niektórzy klienci Hydrometer w Emiratach zaczęli instalować ultradźwiękowe liczniki energii w swoich sieciach wodociągowych. Ale liczniki energii są znacznie większe niż wodomierze i nie są przystosowane do wilgotnych warunków. Hydrometer wiedział, że musi zaoferować swoim klientom lepsze rozwiązanie i rozpoczął prace nad dostosowaniem technologii ultradźwiękowej do potrzeb wodomierzy.
Zaprojektowane z myślą o ekstremalnej i długotrwałej dokładności
W 2008 roku firma Hydrometer wprowadziła na rynek pierwszy na świecie wodomierz ultradźwiękowy. Nazywała się HYDRUS, połączenie Hydrometer i US, skrót od Ultrasonic. Wodomierz był bezpośrednią odpowiedzią na wyzwania stojące przed bliskowschodnimi klientami firmy.
Dzięki solidnej konstrukcji, HYDRUS został zbudowany tak, aby był odporny na wysokie temperatury i wysoką wilgotność, a także był odporny na piasek i powietrze w rurach. Budując go tak, aby sprostać tak ekstremalnym warunkom, firma Hydrometer zapewniła, że nowy licznik zapewni długotrwałą wydajność w dowolnym miejscu na świecie.
Słuchamy i ulepszamy
Od momentu wprowadzenia wodomierza HYDRUS na rynek, Diehl Metering nadal słucha swoich klientów i dostosowuje technologię do ich potrzeb. Żywotność baterii została przedłużona do 16 lat, a wodomierz jest teraz dostępny we wszystkich popularnych średnicach nominalnych, a także w wersji ultradźwiękowej Bulk. Ponadto wyświetlacze elektroniczne zapewniają dostępność informacji na miejscu.
Integracja nowych standardów łączności oznacza, że HYDRUS jest teraz w stanie zbierać wiele wskaźników dotyczących zużycia wody, przepływu i temperatury. Technologia radiowa IZAR firmy Diehl Metering, jest zintegrowana ze wszystkimi jej licznikami ultradźwiękowymi, umożliwiając przedsiębiorstwom korzystanie z mobilnego odczytu, zdalnych odczytów i automatycznej transmisji danych w sieci stacjonarnej.