Diehl Metering pionierem wprowadzenia na rynek pierwszego wodomierza ultradźwiękowego

Ponad dekadę temu Diehl Metering jako pierwsza firma wprowadziła na rynek ultradźwiękowy wodomierz. HYDRUS został opracowany jako bezpośrednia odpowiedź na doświadczenia klientów na Bliskim Wschodzie.

Diehl Metering pionierem wprowadzenia na rynek pierwszego wodomierza ultradźwiękowego Diehl Metering pionierem wprowadzenia na rynek pierwszego wodomierza ultradźwiękowego
Diehl Metering
Wiadomości prasowe

Ponad dekadę temu Diehl Metering jako pierwsza firma wprowadziła na rynek ultradźwiękowy wodomierz. HYDRUS został opracowany jako bezpośrednia odpowiedź na doświadczenia klientów na Bliskim Wschodzie, a od tego czasu licznik ewoluował, aby integrować nowe innowacje, stając się podstawą inteligentnych sieci wodociągowych na całym świecie.

Ultradźwiękowa technologia pomiarowa została po raz pierwszy zastosowana w branży grzewczej w latach 90. XX wieku. Została opracowana jako alternatywa dla mechanicznych technologii pomiarowych turbin, wykazując zaletę pomiaru natężenia przepływu bez ingerencji w strumień przepływu. Dzięki temu jest mniej podatny na blokady spowodowane cząsteczkami metalu, a także jest bardziej odporny na rdzę i ogólne zużycie. Krótko mówiąc, ultradźwiękowe liczniki energii były bardziej niezawodne i trwałe.

Diehl Metering, znany wówczas jako Hydrometer, był jednym z pionierów tej technologii. Od 1991 roku zespół badawczy aktywnie rozwijał technologię ultradźwiękową, a w 1998 roku firma Hydrometer wprowadziła na rynek SHARKY, swój pierwszy ultradźwiękowy przetwornik przepływu dla rynku grzewczego. Następnie w 1999 roku pojawił się kompaktowy ciepłomierz SHARKY.

Identyfikacja potrzeb klienta

Przez lata technologia ultradźwiękowa pozostawała wyłączną domeną sektora energetycznego. Następnie, od 2005 roku, firma Hydrometer rozpoczęła pracę na Bliskim Wschodzie i szybko dostrzegła możliwość lepszej obsługi swoich klientów poprzez opracowanie wodomierza ultradźwiękowego dla sektora wodnego.

Mniej więcej w tym czasie miasta takie jak Dubaj i Abu Zabi szybko się rozwijały. W tym pustynnym regionie woda jest cennym i ograniczonym zasobem. W związku z tym należy nim zarządzać szczególnie ostrożnie – a wysokiej jakości liczniki są kluczowym narzędziem zapewniającym wydajną dystrybucję wody przy minimalnym ryzyku odpadów i wycieków.

W tamtych czasach standardowe wodomierze nie radziły sobie z pustynnym piaskiem. Drobne cząsteczki przedostawały się do rur, często powodując blokady, a nawet trwale uszkadzając liczniki. Ponadto liczniki mechaniczne nie potrafiły odróżnić powietrza od wody, a zatem zliczały powietrze w przypadku odcięcia wody lub przerywanego dostarczania wody.

Aby rozwiązać ten problem, niektórzy klienci Hydrometer w Emiratach zaczęli instalować ultradźwiękowe liczniki energii w swoich sieciach wodociągowych. Ale liczniki energii są znacznie większe niż wodomierze i nie są przystosowane do wilgotnych warunków. Hydrometer wiedział, że musi zaoferować swoim klientom lepsze rozwiązanie i rozpoczął prace nad dostosowaniem technologii ultradźwiękowej do potrzeb wodomierzy.

Zaprojektowane z myślą o ekstremalnej i długotrwałej dokładności

W 2008 roku firma Hydrometer wprowadziła na rynek pierwszy na świecie wodomierz ultradźwiękowy. Nazywała się HYDRUS, połączenie Hydrometer i US, skrót od Ultrasonic. Wodomierz był bezpośrednią odpowiedzią na wyzwania stojące przed bliskowschodnimi klientami firmy.

Dzięki solidnej konstrukcji, HYDRUS został zbudowany tak, aby był odporny na wysokie temperatury i wysoką wilgotność, a także był odporny na piasek i powietrze w rurach. Budując go tak, aby sprostać tak ekstremalnym warunkom, firma Hydrometer zapewniła, że nowy licznik zapewni długotrwałą wydajność w dowolnym miejscu na świecie.

Słuchamy i ulepszamy

Od momentu wprowadzenia  wodomierza HYDRUS na rynek, Diehl Metering nadal słucha swoich klientów i dostosowuje technologię do ich potrzeb. Żywotność baterii została przedłużona do 16 lat, a wodomierz jest teraz dostępny we wszystkich popularnych średnicach nominalnych, a także w wersji ultradźwiękowej Bulk. Ponadto wyświetlacze elektroniczne zapewniają dostępność informacji na miejscu.

Integracja nowych standardów łączności oznacza, że HYDRUS jest teraz w stanie zbierać wiele wskaźników dotyczących zużycia wody, przepływu i temperatury. Technologia radiowa IZAR firmy Diehl Metering, jest zintegrowana ze wszystkimi jej licznikami ultradźwiękowymi, umożliwiając przedsiębiorstwom korzystanie z mobilnego odczytu, zdalnych odczytów i automatycznej transmisji danych w sieci stacjonarnej.