Diehl Metering świętuje 30-lecie technologii ultradźwiękowej

W roku 2021 mijają trzy dekady, odkąd Diehl Metering zaczął opracowywać swoją ultradźwiękową technologię pomiarową. Od tego czasu firma wprowadziła na rynek kilka generacji liczników ultradźwiękowych, stale ulepszając technologię dzięki ścisłej współpracy z klientami.

Diehl Metering świętuje 30-lecie technologii ultradźwiękowej Diehl Metering świętuje 30-lecie technologii ultradźwiękowej
Diehl Metering
Wiadomości prasowe

W roku 2021 mijają trzy dekady, odkąd Diehl Metering zaczął opracowywać swoją ultradźwiękową technologię pomiarową. Od tego czasu firma wprowadziła na rynek kilka generacji liczników ultradźwiękowych, stale ulepszając technologię dzięki ścisłej współpracy z klientami.

Na początku lat dziewięćdziesiątych niemiecka firma Hydrometer, która później przekształciła się w Diehl Metering, była jednym z pionierów ultradźwiękowej technologii pomiarowej. Standardowy sprzęt do pomiaru zużycia w sieciach dystrybucyjnych miał wówczas szereg niedociągnięć, zwłaszcza na rynku energii cieplnej.

Głównym wyzwaniem było to, że woda w systemach grzewczych była często złej jakości, regularnie zawierając ślady tlenku metalu. W tradycyjnych licznikach stosowanych w tamtych czasach związanych z technologią magnetyczną  powodowały niepożądany efekt wyciągania cząstek metalu z wody, tworząc częściowe zablokowanie. W efekcie wskazania ciepłomierzy były niewiarygodne.

W 1991 roku firma Hydrometer, producent wodomierzy i ciepłomierzy, dostrzegła możliwość wywarcia trwałego wpływu na rynek ciepłowniczy. Opracowując alternatywę dla technologii statycznej, która mogła sprostać wyzwaniom przed którymi stanęły przedsiębiorstwa ciepłownicze i zdobyć nowy segment klientów. Rozpoczęto prace nad technologią ultradźwiękową.

Ciepłomierz SHARKY: trwałość, niezawodność i długoterminowa stabilność pomiaru

Główna korzyścią technologii ultradźwiękowej jest to, że mierzy natężenie przepływ bez zakłóceń strumienia przepływu. Dla klientów korzyści są długoterminowe, dzięki odporności na złą jakość wody.

W 1998 roku, po latach rozwoju, firma Hydrometer wprowadziła na rynek SHARKY, swój pierwszy ultradźwiękowy przetwornik przepływu dla rynku grzewczego. Następnie w 1999 r. pojawił się kompaktowy licznik ciepła SHARKY. W ciągu następnych kilku lat firma kontynuowała ulepszanie swojej technologii ultradźwiękowej, prezentując drugą generację SHARKY w 2003 r. Rok później, ultradźwiękowy kompaktowy licznik energii trzeciej generacji SHARKY 773 zintegrowane czujniki przepływu z nowymi przetwornikami i elektroniką. Pozostaje podstawą dzisiejszych mierników ultradźwiękowych Diehl Metering.

HYDRUS: pierwszy wodomierz ultradźwiękowy na rynku

W 2008 roku Hydrometer była pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek wodomierz ultradźwiękowy. Punktem wyjścia do opracowania licznika HYDRUS były doświadczenia klientów w Emiratach.

Hydrometer działa na Bliskim Wschodzie od 2005 roku, kiedy miasta takie jak Dubaj i Abu Zabi zaczęły się gwałtownie rozwijać. Ponieważ woda jest tak ograniczonym zasobem w regionie, wysokiej jakości liczniki były niezbędnym narzędziem zapewniającym efektywne gospodarowanie wodą. Jednak standardowe wodomierze tamtych czasów nie radziły sobie z wszechobecnym pustynnym piaskiem, który wdzierał się do rur, powodując blokady i często trwale uszkadzając wodomierze w ciągu zaledwie 2-3 lat.

Aby sprostać temu wyzwaniu, niektórzy klienci Hydrometer w Emiratach zainstalowali w swoich sieciach wodociągowych ultradźwiękowe liczniki energii. Ale liczniki energii są znacznie większe niż wodomierze i nie są zaprojektowane do pracy w wilgotnych warunkach. Dlatego Hydrometer przystąpił do opracowania pierwszego w branży wodomierza ultradźwiękowego.

Nazwany HYDRUS, będący połączeniem Hydrometer i US, skrót od Ultrasonic, miernik był bezpośrednią odpowiedzią na trudne warunki pustynne. Został zaprojektowany, aby wytrzymać wysokie temperatury i wysoką wilgotność, a także wytrzymać piasek i powietrze w rurach. Dzięki tak solidnej konstrukcji miernik HYDRUS był zdolny do długotrwałej pracy w dowolnym miejscu na świecie.

Ciągłe doskonalenie

Od czasu wprowadzenia na rynek SHARKY i HYDRUS, Diehl Metering nadal słucha swoich klientów i dostosowuje swoją technologię do ich potrzeb. Żywotność baterii została przedłużona do 16 lat, a oba zakresy liczników ultradźwiękowych są teraz dostępne we wszystkich popularnych średnicach nominalnych. HYDRUS został niedawno wprowadzony na rynek w ultradźwiękowej wersji Bulk.

Nowe funkcje, w tym elektroniczne wyświetlacze, które natychmiast udostępniają informacje, przekształciły SHARKY i HYDRUS w inteligentne liczniki zdolne do gromadzenia wielu danych dotyczących zużycia wody i energii, przepływu i temperatury.

Od 2010 r. Diehl Metering zintegrował technologię radiową IZAR ze wszystkimi swoimi licznikami ultradźwiękowymi, zastępując poprzedni system wtyczek. Dzięki licznikom gotowym do współpracy z IZAR, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mogą natychmiast korzystać ze zdalnych odczytów i automatycznej transmisji danych w sieci stacjonarnej, a także z potencjału Internetu Rzeczy (IoT).

W 2019 r. inteligentny ultradźwiękowy licznik energii SHARKY 775 otrzymał 5 gwiazdek na 5 za stabilność pomiaru i dokładność pomiarów od AGFW, niezależnego i neutralnego stowarzyszenia zajmującego się efektywnością energetyczną w zakresie ogrzewania, chłodzenia oraz skojarzonego ogrzewania i energii. Ciepłomierz po raz piąty z rzędu uzyskał najwyższą ocenę, co jest oznaką jakości, z której szczyci się Diehl Metering.

Przyszłość technologii ultradźwiękowej

Trzydzieści lat po tym, jak firma Hydrometer zaczęła opracowywać swoje liczniki ultradźwiękowe, technologia ta stała się podstawą inteligentnych rozwiązań pomiarowych Diehl Metering. Obecnie na świecie działa ponad 5,2 miliona ciepłomierzy SHARKY i 4 miliony wodomierzy HYDRUS.

Przemysł wdrożył również ultradźwięki, a 99% liczników ogrzewania i chłodzenia jest teraz opartych na tej technologii. Na rynku wodomierzy trend w kierunku ultradźwięków wciąż rośnie dzięki połączeniu stabilności, trwałości i łączności tej technologii.

Patrząc w przyszłość, Diehl Metering planuje kontynuować ulepszanie swojego portfolio ciepłomierzy ultradźwiękowych. Ostatnie trzy dekady sukcesu zostały oparte na ścisłej współpracy z klientami, a następna innowacja prawie na pewno będzie odpowiedzią na pojawiające się potrzeby lub ambicje klienta.