IZAR: od pionierskiej technologii radiowej po inteligentne rozwiązanie pomiarowe

Około 25 lat temu narodził się rewolucyjny pomysł, który zainicjował zupełnie nowy rozdział w historii pomiarów.

Diehl Metering
Wiadomości prasowe
IZAR: od pionierskiej technologii radiowej po inteligentne rozwiązanie pomiarowe IZAR: od pionierskiej technologii radiowej po inteligentne rozwiązanie pomiarowe

Około 25 lat temu narodził się rewolucyjny pomysł, który zainicjował zupełnie nowy rozdział w historii pomiarów. Ta pionierska koncepcja została opracowana na podstawie unikalnej technologii dokładnego odczytu liczników drogą radiową. W ciągu kolejnych dziesięcioleci technologia IZAR ewoluowała, aby stać się prekursorem dzisiejszego Internetu Rzeczy (IoT). Dzisiaj jest odpowiedni czas do kontynuowania właściwego działania ustanawiając inteligentne rozwiązanie pomiarowe jako standard branżowy.

Historia zaczyna się w 1995 roku, kiedy Diehl Metering (znany wówczas jako Hydrometer) współpracuje z firmą technologiczną Sappel w celu opracowania prototypowego systemu radiowego do liczników. Wyniki były obiecujące - i obie firmy natychmiast zainwestowały energię i zasoby, aby w 1996 roku wprowadzić pierwszą kompaktową wersję, IZAR R1.

W pierwotnej wersji IZAR zostały zaprojektowane wyłącznie dla wodomierzy i opierały się na odczytach manualnych. Po połączeniu Sappel’a z Hydrometrem w 1998 roku, który następnie przekształcił się w Diehl Metering, zespoły ds. rozwoju dostały możliwość, aby wprowadzić trwałe rozwiązania do  branży pomiarowej poprzez szereg potężnych innowacji.

Zdalne odczyty

Kolejne generacje systemu IZAR R3, R3.5 i G4 umożliwiały automatyczne odczyty i były bardziej dokładne, niezawodne i wydajne. Liczniki ultradźwiękowe, takie jak HYDRUS (woda) i SHARKY (energia cieplna) również miały wbudowane IZAR, a technologia szybko stała się znana z wyjątkowej wydajności. W przeciwieństwie do wielu innych technologii radiowych jest w stanie przesyłać dane w szczególnie trudnych warunkach środowiskowych i klimatycznych, zapewniając jednocześnie opłacalność. Ponadto ma niezawodną żywotność baterii- 15 lat.

Dzisiaj IZAR umożliwia klientom zbieranie danych z liczników przy użyciu zdalnego odczytu urządzeniem przenośnym (walk-by), odczytu jeżdżonego (drive-by), pasywnego odczytu jeżdżonego, a także sieci stacjonarnej lub dowolnej ich kombinacji. Być może największym przełomem jest to, że IZAR można teraz dostosować do wielu rodzajów energii (cieplnej, elektrycznej, gazowej itp.), które można odczytać przy użyciu tej samej infrastruktury.

Od technologii radiowej po inteligentne rozwiązanie

W ciągu 24 lat od pierwszego uruchomienia IZAR ewoluował od przełomowej technologii radiowej, aby stać się kamieniem węgielnym pozycji Diehl Metering jako dostawcy wielofunkcyjnych inteligentnych rozwiązań pomiarowych.

Dzięki połączeniu odbiorników IZAR, urządzeń, modułów radiowych, liczników ultradźwiękowych i oprogramowania klienci mogą zastosować nowe możliwości dla swojej firmy. System IZAR nie tylko gromadzi i przesyła odczyty liczników, ale również natychmiast analizuje ich dane i przekształca je w kluczowe oznaczenia w celu poprawy zarządzania wodą i energią. Pomaga to klientom zmniejszyć straty wody i ciepła, poprawić dokładność rozliczeń i zoptymalizować działalność.

Przyszłe innowacje

Przez prawie ćwierć wieku IZAR nieprzerwanie stanowi punkt odniesienia dla sektora pomiarowego. Do końca 2019 r. zainstalowano około 52 mln modułów radiowych IZAR, a także 8,3 mln liczników ultradźwiękowych wyposażonych w IZAR.

Sukces systemu IZAR opiera się na zdolności do dostosowywania się do wyzwań przyszłości oraz na  łatwości obsługi. Oparty na standardzie komunikacji Open Metering System oferuje optymalną zdolność do współpracy na każde wyzwanie. Od dawna jest w stanie zintegrować wiele urządzeń, co czyni go przykładem rozwoju IoT.

Dzisiejsze megatrendy dotyczące  zmian klimatu i niedoboru wody kształtują nasz świat.  Zdolność adaptacyjna systemu IZAR oznacza, że ​​po raz kolejny ma do odegrania ważną rolę. Dzięki wydajnej analizie danych IZAR ułatwia podejmowanie decyzji oraz umożliwia większą efektywność energetyczną pomagając nam lepiej wykorzystywać zasoby naturalne, na których wszyscy polegamy.

Ponadto Diehl Metering dąży do wzmocnienia systemu IZAR poprzez integrację, otwierając potencjał konserwacji predykcyjnej (Predictive Maintenance, PdM) oraz modelu cyfrowego bliźniaka (Digital Twin). Od początku istnienia system IZAR został nagrodzony wiele razy za innowacyjność. Kontynuacją jego rozwoju jest adaptacja do nowych potrzeb rynku , co sprawia, że jest tak samo ważny jak 24 lata temu.