Šibenik - Fixed Network

Šibenik - Fixed Network Šibenik - Fixed Network

Dane dotyczące zużycia i kontrola sieci za jednym dotknięciem przycisku

Dane dotyczące zużycia i kontrola sieci za jednym dotknięciem przycisku

Zakład wodociągów „Vodovod i Odvodnja d.o.o. Sibenik” w chorwackim Szybeniku dostarcza wodę pitną do 46 332 osób. Swoim zasięgiem obejmuje również wyspy Kornati na Morzu Adriatyckim. Ręczny odczyt wodomierzy na maleńkiej wyspie Kaprije dotychczas nastręczał największych trudności. Firma Diehl Metering zainstalowała na wyspie rozwiązanie oparte na sieci stacjonarnej w ramach projektu pilotażowego dla wodociągów w Szybeniku. W przyszłości programem zostanie objętych pięć kolejnych wysp.

 • Odczyt w najtrudniejszych warunkach

  Infrastruktura na wyspie utrudnia odczyt wskazań wodomierzy.

 • Zużycie zawsze na oku

  Monitorowanie zużycia jest możliwe przez cały czas.

 • Skuteczne i szybkie reagowanie

  Czas reakcji został skrócony dzięki automatyzacji odczytów.

 • Wiarygodny odczyt wodomierzy w trudnym terenie

  Wiarygodny odczyt wodomierzy w trudnym terenie Wiarygodny odczyt wodomierzy w trudnym terenie

  Zakład wodociągów w Szybeniku (Vodovod i Odvodnja d.o.o. Szybenik, Chorwacja) musi stawić czoła ogromnemu wyzwaniu, jakim jest odczyt wodomierzy na maleńkiej wyspie należącej do archipelagu Kornati, Kaprije, której populacja w miesiącach letnich przekracza 1000 osób. Ze względu na długi czas podróży na wyspę, nieprzejezdne tereny na samej wyspie i różnice wysokości terenów zabudowanych ręczny odczyt przeprowadzany przez pracowników zakładu był zawsze bardzo utrudniony.

  Woda pitna potrzebna mieszkańcom wyspy jest transportowana specjalnymi tankowcami. Każda kropla jest drogocenna. Do tej pory wodomierze mechaniczne były instalowane szybach otoczonych skałami i trudno dostępne w typowym dla wyspy, klifowym krajobrazie. Różnice wysokości również utrudniały ręczny odczyt pracownikom wodociągów. W związku z tym procedura odczytu była czasochłonna i kosztowna, a czas reakcji w razie problemów – bardzo długi.

 • Sieć stacjonarna wyposażona w ultradźwiękowe wodomierze z możliwością automatycznego odczytu

  Sieć stacjonarna wyposażona w ultradźwiękowe wodomierze z możliwością automatycznego odczytu Sieć stacjonarna wyposażona w ultradźwiękowe wodomierze z możliwością automatycznego odczytu

  Aby umożliwić automatyczny odczyt wodomierzy na wyspie Kaprije, dotychczasowe wodomierze mechaniczne były sukcesywnie zastępowane ultradźwiękowymi wodomierzami HYDRUS. Płynny przesył danych zapewniają odbiorniki IZAR RDC Premium. System zarządzania danymi dostarczyła lokalna firma partnerska, IKOM.

 • Oszczędność pieniędzy i czasu - wczesne wykrywanie i naprawianie nieszczelności we wczesnej fazie.

  Oszczędność pieniędzy i czasu - wczesne wykrywanie i naprawianie nieszczelności we wczesnej fazie. Oszczędność pieniędzy i czasu - wczesne wykrywanie i naprawianie nieszczelności we wczesnej fazie.

  Celowo wybraliśmy wyspę Kaprije do projektu pilotażowego, ponieważ jest to miejsce, w którym panują najtrudniejsze warunki odczytu wodomierzy. Doskonałe doradztwo i uzyskane rezultaty mówią same za siebie i przekonują nas. Planujemy montaż sieci stacjonarnej Diehl Metering na pięciu kolejnych wyspach

  Frane Malenica, zakład wodociągów w Szybeniku

  Dzięki montażowi sieci stacjonarnej na wyspie czasochłonne wizyty pracowników w celu dokonania odczytu wodomierzy na wyspie Kaprije odeszły w zapomnienie. To umożliwia oszczędność czasu i pieniędzy. Duży zakres fal radiowych w ramach sieci stacjonarnej zapewnia bezbłędny odbiór danych przez stacjonarne odbiorniki radiowe.

  Wszelkie awarie i wąskie gardła są wykrywane na wczesnym etapie, co pozwala niezwłocznie podejmować odpowiednie działania. Ponadto ultradźwiękowe wodomierze HYDRUS wykrywają powietrze w rurach i precyzyjnie mierzą rzeczywiste zużycie wody. To zapewnia oszczędności i eliminuje problem nieprawidłowego pomiaru zużycia.

  W przeszłości przecieki często umykały uwadze, natomiast obecnie automatyczna funkcja alarmu gwarantuje wykrywanie i możliwość naprawy awarii sieci wodociągowej.