Inteligentne wykrywanie nieszczelności

Czy wiedzą Państwo, że średniej wielkości przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w Danii tracą dziennie średnio 30 m3 czynnika z powodu nieszczelności w swoich sieciach grzewczych? W Niemczech zaś dzienne straty szacuje się na około 50 m3. Dla ciepłowni nieszczelności są jednym z najbardziej kosztownych problemów, z jakimi przychodzi im się mierzyć.

Inteligentne wykrywanie nieszczelności Inteligentne wykrywanie nieszczelności

Inteligentne wykrywanie wycieków w systemach grzewczych

Czy wiedzą Państwo, że średniej wielkości przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w Danii tracą dziennie średnio 30 m3 czynnika z powodu nieszczelności w swoich sieciach grzewczych? W Niemczech zaś dzienne straty szacuje się na około 50 m3. Dla ciepłowni nieszczelności są jednym z najbardziej kosztownych problemów, z jakimi przychodzi im się mierzyć.

Koszty są nie tylko finansowe, ale także środowiskowe, ponieważ nieszczelność oznacza również utratę cennych zasobów. Co więcej, jeśli wyciek wystąpi w instalacji  znajdującej się w domu klienta, może spowodować poważne uszkodzenia strukturalne budynku, generując tym samym kolejne koszty i pogarszając zadowolenia klienta.

Jak więc można ograniczyć koszty spowodowane wyciekami? Jak przyspieszyć interwencję, żeby uniknąć poważnych szkód? Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieszczelności w sieci? I jak to wszystko osiągnąć oferując jednocześnie swoim klientom nowe usługi i wartość dodaną?

INTELIGENTNE WYKRYWANIE WYCIEKÓW W INSTALACJACH GRZEWCZYCH

Kluczem do skutecznego zarządzania wyciekami jest szybkość napływu informacji  i szybkość działania. Inteligentne Wykrywanie Wycieków  stanowi część Systemu Analityki Sieci Energetycznej Diehl Metering.

Aby skorzystać z naszego rozwiązania Inteligentnego Wykrywania Nieszczelności, konieczne jest posiadanie sieci stacjonarnej. W połączeniu z ciepłomierzami SHARKY, system pozwala na pełną automatyzację odczytu danych. Dodatkowo, w rurach powrotnych należy zainstalować ultradźwiękowe czujniki przepływu SHARKY FS.

SZYBKA REAKCJA

Dzięki monitorowaniu przepływu w rurach zasilających i powrotnych, system Inteligentnego Wykrywania Wycieków potrafi wykryć nieszczelność bardzo wcześnie. Każde odchylenie od predefiniowanego zakresu strumienia objętości natychmiast wywołuje alarm. W ciągu 90 sekund od wystąpienia anomalii ciepłomierz SHARKY wysyła alarm. Następnie dokładna informacja o lokalizacji i naturze problemu pojawia się w oprogramowaniu do centralnego zarządzania danymi - IZAR@NET 2, jeżeli jest zainstalowany lokalnie na Państwa serwerze lub w chmurze IZAR PLUS PORTAL, jeżeli preferują Państwo oprogramowanie jako usługę.

Ponadto w IZAR@NET 2 można śledzić przepływy w różnych częściach sieci dzięki jasnym i przejrzystym analizom, które są regularnie aktualizowane. Rozwiązanie to umożliwia identyfikację mniej oczywistych wycieków, takich jak wyciek z kaloryfera w domu klienta.

REDUKCJA KOSZTÓW, WZROST ZADOWOLENIA KLIENTÓW

Dzięki Inteligentnemu Wykrywaniu Wycieków wszystkie procesy w sieci przebiegają bardziej sprawnie, umożliwiając obniżenie kosztów operacyjnych. System zapewnia czytelny podgląd przepływów w całej sieci od ciepłowni  po indywidualnych odbiorców, a alarmy pozwalają na szybkie rozwiązywanie wszelkich problemów, zanim doprowadzą do kosztownych szkód. Zaś ograniczenie strat ciepła spowodowanych nieszczelnościami nie tylko pozytywnie wpłynie na wynik finansowy, ale także obniży negatywne oddziaływanie przedsiębiorstwa na środowisko.

Rozwiązanie to umożliwia również tworzenie nowych usług dla Państwa klientów. System Inteligentnego Wykrywania Wycieków można tak dostosować, aby alarmy o wyciekach trafiały bezpośrednio do klientów. Tym samym zyskają Państwo większe zadowolenie klienta, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka wystąpienia szkód w budynku. W niektórych krajach montaż inteligentnych liczników uprawnia konsumentów do uzyskania zniżek na ubezpieczenie od wycieków spowodowanych pęknięciem rury. Istnieje zatem możliwość przyciągnięcia dodatkowych  klientów, jeśli takie rozwiązanie ubezpieczeniowe funkcjonuje w Państwa kraju.

More information

Contact us for a personalised analysis of your needs and how Smart Leak Detection can help increase your network efficiency.

Rozwiązania u klientów

 • Brønderslev

  Brønderslev Brønderslev

  Jako pionier w dziedzinie inteligentnej energii firma Brønderslev Forsyning A/S wprowadza w życie koncepcję „sieci ciepłowniczej przyszłości”: energię elektryczną i ciepło generuje we własnym zakładzie kogeneracyjnym, który jest jedną z najbardziej wydajnych jednostek na świecie dzięki połączeniu energii słonecznej, biomasy i pomp ciepła.

  czytaj więcej
 • Støvring

  Støvring Støvring

  Støvring Kraftvarmeværk a.m.b.a. jest typową duńską firmą ciepłowniczą. Zakład użyteczności publicznej jest własnością publiczną i dostarcza ciepło do małego miasteczka Støvring. Dzięki 64 km głównej sieci rurociągów obsługuje ponad 2600 gospodarstw domowych. Firma ma własną elektrownię cieplną, która charakteryzuje się unikalną architekturą i wykorzystuje trzy silniki gazowe do produkcji energii elektrycznej i 65 000 MWh ciepła rocznie. 

  czytaj więcej