Izmir - Walk-by

Izmir - Walk-by Izmir - Walk-by

Zwiększenie satysfakcji klienta dzięki automatyzacji i standaryzacji

Zwiększenie satysfakcji klienta dzięki automatyzacji i standaryzacji

Położony w regionie aktywnym geotermalnie, Izmir jest trzecim, po Stambule i Ankarze, najbardziej zaludnionym miastem w Turcji, i drugą co do wielkości  aglomeracją miejską nad Morzem Egejskim, ustępując miejsce tylko Atenom. W 2019 roku İzmir liczył prawie 3 miliony mieszkańców, podczas gdy populacja prowincji o tej samej nazwie, w której miasto leży, wynosiła 4,4 miliona.

W zachodniej części miasta, dzielnice Balçova i Narlıdere obsługiwane są przez przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Izmir Jeotermal, które posiada największą geotermalną sieć ciepłowniczą na świecie. Firma obsługuje 36 636 mieszkań i posiada około 23 210 abonentów.

 • INTEROPERACYJNOŚĆ

  Działanie ciepłomierza SHARKY opiera się na otwartym standardzie komunikacji OMS i jest niezależne od zastrzeżonych protokołów.

 • WYTRZYMAŁOŚĆ I NIEZAWODNOŚĆ

  Ciepłomierze SHARKY są odporne na działanie wody geotermalnej o wysokiej zawartości chloru i siarki, a ich parametry spełniają najwyższe standardy nawet po upływie 10 lat od momentu instalacji.

 • OPTYMALIZACJA SIECI

  Dzięki rozszerzonemu zakresowi danych i regularnemu monitorowaniu, firmie Izmir Jeotermal udało się usprawnić działanie sieci przez optymalizację przepływów i wdrożenie systemu wykrywania wycieków.

 • CZĘSTSZE ODCZYTY ORAZ INTEROPERACYJNOŚĆ WODOMIERZY

  CZĘSTSZE ODCZYTY ORAZ INTEROPERACYJNOŚĆ WODOMIERZY CZĘSTSZE ODCZYTY ORAZ INTEROPERACYJNOŚĆ WODOMIERZY

  W 2011 roku sieć firmy Izmir Jeotermal składała się z liczników wielu różnych marek, a odczyty były wykonywane ręcznie. Ponieważ każda marka używała własnego systemu radiowego z zastrzeżonymi protokołami do rejestrowania danych z liczników, przedsiębiorstwo miało trudności z wdrożeniem systemu automatycznego odczytu i wyświetlenia danych na jednej platformie.

  Odczyty wykonywane manualnie były problematyczne z kilku powodów - proces ten był kosztowny, czasochłonny i pracochłonny. Był też bardziej podatny na błąd ludzki. Utrudniało to firmie Izmir Jeotermal prowadzenie comiesięcznych rozliczeń, co było dla niej kluczowym procesem. Opóźnienie w gromadzeniu i opracowywaniu danych uniemożliwiało również przeprowadzanie zaawansowanych analiz sieci, takich jak wykrywanie nieszczelności czy optymalizacja przepływu i temperatury powrotu.

  Dodatkowym wyzwaniem stanowił fakt, iż wody geotermalne zawierały bardzo dużo chloru i siarki, stanowiąc tym samym agresywne środowisko dla zainstalowanych liczników. W rezultacie wiele starszych liczników traciło dokładność, co prowadziło do błędów w rozliczeniach i do licznych skarg klientów.

 • ZAUTOMATYZOWANE ODCZYTY CHODZONE PRZY PEŁNEJ INTEROPERACYJNOŚCI

  ZAUTOMATYZOWANE ODCZYTY CHODZONE PRZY PEŁNEJ INTEROPERACYJNOŚCI ZAUTOMATYZOWANE ODCZYTY CHODZONE PRZY PEŁNEJ INTEROPERACYJNOŚCI

  W 2011 roku, Diehl Metering połączył siły z lokalnym partnerem Madenerji, aby wprowadzić na rynek tureckim ciepłomierze SHARKY 775, jak również systemy pomiarowe wykorzystujące standard komunikacji Open Metering System (OMS).

  OMS umożliwia współpracę z licznikami i urządzeniami różnych marek, dzięki czemu doskonale sprawdza się w sieci ciepłowniczej Izmir Jeotermal.

  Przedsiębiorstwo energetyczne zamówiło początkowo około 2500 ciepłomierzy SHARKY, które po raz pierwszy umożliwiły przedsiębiorstwu zdalny odczyt danych. Po sukcesie tego wstępnego projektu, Izmir Jeotermal ogłosił przetarg na wymianę istniejących liczników w swojej sieci na liczniki OMS. Pomimo konkurencji ze strony innych dostawców, Diehl Metering, dzięki wysokiej jakości liczników oraz ich wysokiej żywotności, wygrał przetarg we współpracy ze swoim lokalnym partnerem.

  W rezultacie, w 2013 roku do sieci zostało dodanych kolejnych 11 000 liczników SHARKY.

  Dane z liczników są aktualnie zbierane w systemie odczytów chodzonych. Korzystając z odbiornika IZAR Receiver BT i oprogramowania IZAR@MOBILE, pracownicy firmy Izmir Jeotermal mijając budynki, w których zainstalowane są liczniki, zbierają odczyty oraz dodatkowe informacje, takie jak temperaturę zasilania i powrotu, natężenie przepływu, bieżącą moc i zużycie energii. Dane te są następnie przesyłane do systemu zarządzania danymi oraz do oprogramowania rozliczeniowego w celu wystawienia miesięcznych rachunków.

  Od 2013 roku pomagamy w modernizacji sieci Jeotermal dostarczając każdego roku od 1000 do 5000 ciepłomierzy SHARKY. Do tej pory dostarczyliśmy już ponad 30 000 sztuk ciepłomierzy, a w kolejnych latach będziemy dostarczać kolejne. W sumie sieć dystrybucji Izmir Jeotermal posiada potencjał do tego, aby w przyszłości zapewnić ogrzewanie komunalne dla ponad 50 000 gospodarstw domowych.

 • REGULARNE ODCZYTY ZWIĘKSZAJĄCE ZADOWOLENIE KLIENTÓW I POPRAWIAJĄCE WYDAJNOŚĆ SIECI

  REGULARNE ODCZYTY ZWIĘKSZAJĄCE ZADOWOLENIE KLIENTÓW I POPRAWIAJĄCE WYDAJNOŚĆ SIECI REGULARNE ODCZYTY ZWIĘKSZAJĄCE ZADOWOLENIE KLIENTÓW I POPRAWIAJĄCE WYDAJNOŚĆ SIECI

  Dzięki rozwiązaniu dostarczonemu przez Diehl Metering, Izmir Jeotermal może teraz zdalnie odczytywać wszystkie 30.000 ciepłomierzy SHARKY zainstalowanych w swojej sieci.

  Rozwiązanie w postaci systemu do odczytów typu chodzonego pozwala firmie zaoszczędzić czas i pieniądze, a także eliminuje niedogodności dla klientów związane z koniecznością zapewnienia fizycznego dostępu do domu dla inkasenta. Wyeliminowano również błędy w odczytach, co przekłada się na dokładniejsze i rzetelniejsze rozliczenia miesięczne. Nic dziwnego, że liczba skarg klientów spadła, a Izmir Jeotermal jest obecnie postrzegany jako firma innowacyjna i przyjazna klientom.

  Ponieważ system umożliwił częstsze wykonywanie odczytów, uzyskane dzięki temu dodatkowe dane pomogły przedsiębiorstwu poprawić wydajność sieci. Zaś bieżący monitoring sieci umożliwił optymalizację natężenia przepływu za pomocą zaworów proporcjonalnych, analizę temperatury zasilania i powrotu oraz wdrożenie funkcji wykrywania nieszczelności.

  Standard komunikacji OMS dał firmie Izmir Jeotermal możliwość zintegrowania liczników różnych marek. Niemniej, firma była tak zadowolona z jakości i działania naszych liczników SHARKY, że zdecydowała się pozostać przy naszych urządzeniach. Ciepłomierze SHARKY 775 wyróżnia doskonałe przystosowanie do pracy w agresywnym środowisku wód geotermalnych o wysokiej zawartości chloru i siarki.

  Od 2007 roku SHARKY nieprzerwanie zdobywa wynik 5 na 5 gwiazdek za stabilność pomiaru w testach obciążeniowych przeprowadzanych przez AGFW, niezależne stowarzyszenie zajmujące się oceną efektywności energetycznej.

  Podsumowując, rozwiązanie sprzedawane przez Diehl Metering okazało się tak dobre, że firma Izmir Jeotermal zamierza przestawić się całkowicie z odczytu typu chodzonego na sieć stacjonarną. Przedstawiliśmy już kompletną analizę proponowanej modernizacji i liczymy na to, że dzięki naszemu doświadczeniu w Turcji będziemy mogli pomóc innym klientom na całym świecie w optymalizacji ich sieci geotermalnych.

  Izmir Jeotermal był pod wielkim wrażeniem kompleksowego rozwiązania Diehl Metering. Szczególnie docenili solidność i żywotność działania dostarczonych ciepłomierzy SHARKY 775, nawet w trudnych warunkach, co jest szczególnie ważne dla liczników pracujących w środowisku bardzo wymagających wód geotermalnych. Zaś wysoka wydajność zastosowanego systemu radiowego zapewnia niezawodny mobilny odczyt licznika i rzetelne rozliczenia. Ewentualne zastąpienie odczytu mobilnego rozwiązaniem opartym na sieci stacjonarnej zapewniłoby firmie Izmir Jeotermal dodatkowe możliwości analizy pozwalające zwiększyć wydajność sieci grzewczej. Diehl Metering prowadzi bliską współpracę z firmą Madenerji od przeszło 10 lat i jesteśmy dumni, że możemy dostarczać inteligentne rozwiązania pomiarowe dla największej geotermalnej sieci ciepłowniczej na świecie.

  Eren Maden, Dyrektor, Madernji A.Ş.